Jdi na obsah Jdi na menu
 


PLITVICKÁ JEZERA

10. 4. 2009

Obrazek

Národní park Plitvická jezera patří k jedinečným oblastem nejen Chorvatska, ale i celé Evropy. Jedná se o soustavu 16 jezer, propojených vodopády a kaskádami. Leží v nadmořské výšce 500 - 640 m v oblasti Lika. Rozloha celého území je asi 295 km čtverečních, většinu parku tvoří lesy, část jezera a potoky, louky a pole. Jezera zabírají přibližně 2 km čtvereční. První a nejvýše položené jezero (Prošcansko jezero) leží v nadmořské výšce 636 metrů, největší a současně nejhlubší je Kozjak (hloubka 46 m).
Oblast byla vyhlášena Národním parkem v roce 1949, od roku 1979 je v seznamu světového přírodního bohatství UNESCO.

Obrazek

Jezerní soustava se dělí na dvě části - dolní zahrnuje 4 jezera (Milanovac, Gavanovac, Kaludjerovac, Novakovica Brod), horní 12 jezer (Prošcansko jezero, Ciginovac, Okrugljak, Batinovac, Vir, Veliki Jovinovac, Mali Jovinovac, Galovac, Milino jezero, Gradinsko jezero, Veliki Burget, Kozjak).
Dolní jezera vznikla zřícením stropů podzemních jeskyň a jejich naplněním vodou. Barva jezer se mění v závislosti na obsahu minerálů a organismů od azurové přes jasně zelenou až po tmavě modrou i šedou. Teplota jezer v létě je kolem 24°C, v zimě ale jezera zamrzají.
Jezerní soustava vznikla na řekách Bijela Rijeka a Crna Rijeka. Po jejich vzájemném splynutí se jejich vody spojují s říčkou Plitvicí. Řeka má dále název Korana.
Jezera jsou propojena vodopády, za nejkrásnější jsou považovány Sastavci o výšce 49 m. Nejvyšší vodopád je na místě pádu Plitvice do kaňonu - 76 m.
V dolní části soustavy je 20 krasových jeskyň.

Obrazek

V blízkosti jezer rostou nesmírně vzácné a chráněné rostliny (například lilie a orchideje), mnohé z nich jsou endemity. Naštěstí jsou tyto oblasti pro veřejnost z důvodu ochrany přírody nepřístupné. Ze stromů je nejrozšířenější buk, dále pak jedle. V Čorkově zátoce se najdou obrovské a velmi staré stromy. Patří mezi ně například smrky vyšší než 50 m a jedle o průměru přes 140 cm. V lesích žijí velké šelmy - medvěd, vlk, rys, vysoká a černá zvěř.
V jezerech žije hodně ryb a raků. Rybolov je tu pochopitelně zakázán. V parku žije přes 140 druhů ptáků a mnoho motýlů.

Obrazek

Plitvická jezera jsou přístupná po chodnících a turistických trasách. Jsou vzdálena 130 km od Záhřebu a každý rok je navštíví asi 1 milión turistů. Krása čistých jezer, vodopádů, jedinečnost fauny a flóry rozhodně stojí za návštěvu.

Obrazek

Fotografie: crazybugina.rajce.idnes.cz/Plitvicka_jezera/
(moje fotografie)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář