PLITVICKÁ JEZERA
Národní park Plitvická jezera patří k jedinečným oblastem nejen Chorvatska, ale i celé Evropy. Jedná se o soustavu 16 jezer, propojených vodopády a kaskádami. Leží v nadmořské výšce 500 - 640 m v oblasti Lika. Rozloha celého území je asi 295 km čtverečních, většinu parku tvoří lesy, část jezera a potoky, louky a pole. Jezera zabírají přibližně 2 km čtvereční. První a nejvýše položené jezero (Prošcansko jezero) leží v nadmořské výšce 636 metrů, největší a současně nejhlubší je Kozjak (hloubka 46 m).
Oblast byla vyhlášena Národním parkem v roce 1949, od roku 1979 je v seznamu světového přírodního bohatství UNESCO.
Dolní jezera vznikla zřícením stropů podzemních jeskyň a jejich naplněním vodou. Barva jezer se mění v závislosti na obsahu minerálů a organismů od azurové přes jasně zelenou až po tmavě modrou i šedou. Teplota jezer v létě je kolem 24°C, v zimě ale jezera zamrzají.
Jezerní soustava vznikla na řekách Bijela Rijeka a Crna Rijeka. Po jejich vzájemném splynutí se jejich vody spojují s říčkou Plitvicí. Řeka má dále název Korana.
Jezera jsou propojena vodopády, za nejkrásnější jsou považovány Sastavci o výšce 49 m. Nejvyšší vodopád je na místě pádu Plitvice do kaňonu - 76 m.
V dolní části soustavy je 20 krasových jeskyň.
V jezerech žije hodně ryb a raků. Rybolov je tu pochopitelně zakázán. V parku žije přes 140 druhů ptáků a mnoho motýlů.
(moje fotografie)